Z vánočního dárku novoročním premiantem. Prvním novorozencem roku je v Klatovech Toník

2. 1. 2023

KRÁTKÁ INFORMACE

Prvním letošním novorozencem, který se narodil v porodnicích krajských nemocnic je Antonín Kepl. Na svět přišel v Klatovech sice s šestidenním zpoždění oproti předpokládanému termínu, ale má tak v rodném listě datum 1. ledna 2023. Narodil se na Nový rok v 11:25, vážil 3610 gramů a měří 53 centimetrů. Tonda i maminka Magdaléna jsou oba v pořádku a těší se na návrat domů za tátou do Dlažova na Klatovsku. „Stejně jako každému miminku a rodičce přejeme i Toníkovi hodně zdraví, hodně spokojenosti a ať prožije s rodinou báječné dětství,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

„Měla jsem termín 26. prosince, tak jsme si napřed říkali, že by to mohl být Vánoční dárek. Ono se ale nic nedělo a když se blížil konec roku, tak jsme si začali myslet, jestli nečeká na novoroční půlnoc, aby byl prvním miminkem roku. To v kraji sice nebyl, ale v Klatovech ano,“ říká čerstvá maminka Magdaléna s tím, že doma stihli ještě oslavu Silvestra, ale brzy ráno už museli do nemocnice.

V porodnici se mamince moc líbí. „Je to moje první dítě. Jsem poprvé v porodnici a žasnu, jak je to tady hezké, a hlavně, jak se tu o mě starají a všichni jsou usměvaví a přátelští. Primář je i můj ošetřující gynekolog, proto jsem samozřejmě věděla, že budu rodit v Klatovech. A už po prvním dnu jsem za to moc ráda,“ dodává maminka, která si pochvaluje i novinku v podobě možnosti stravování bufetovým způsobem, kdy si rodičky mohou vzít v kuchyňce z bohaté nabídky kdykoli cokoli, na co mají právě chuť. „Když jsem včera pozdě večer dostala hlad, došla jsem si pro jogurt. Je to skvělá služba,“ doplňuje.

První letošní novorozenec v Klatovech

Antonín Kepl - 1. ledna 2023, 3610 g / 53 cm

V Klatovské nemocnici se v roce 2022 narodilo 743 dětí. Z toho bylo 382 holčiček a 361 kluků.  Ve dvou případech se jednalo o dvojčata. Nejmenší miminko vážilo 1600 gramů, největší 4620g. Nejčastějšími jmény, které dávali rodiče v Klatovech dětem, byli Jakub, Anna, Jan, Adéla, Eliška, Matyáš, Barbora a Viktorie. Rodiče ale volili i méně obvyklá jména, jako třeba Trevor, Meryem, Archibald, Radan, Timur, Vilemína, Elizaveta, Madlen, Mália, Meda nebo Zelda.