slide 1 - kopie

Klatovská porodnice

... stvořena pro nejkrásnější moment života

Porodnictví patří k základním oborům zdravotní péče. Naše pracoviště pečuje o ženu po celou dobu těhotenství, při porodu, v šestinedělí a v rámci gynekologické péče v podstatě po celý život. Péči o miminko zajišťují v novorozenecké části pracovníci dětského oddělení. 

Na úvod

V naší porodnici přichází ročně na svět  700 až 900 miminek, což zaručuje vysokou erudici a zkušenost celého týmu. Ten má k dispozici špičkové přístrojové diagnostické i léčebné vybavení. Profesionalitu kombinujeme se vstřícností, empatií, vřelým přístupem a snahou pobyt rodičky i novorozence co nejvíce usnadnit a zpříjemnit. Tomu pomáhá i prostředí - moderní a tiché pokoje. I proto má naše porodnice certifikát Baby Friendly Hospital.  

Zajišťujeme komplexní porodnickou péči od 34. týdne těhotenství. Prenatální servis poskytujeme i všem těhotným z privátních ambulancí od 36. týdne těhotenství. Tyto těhotné jsou převedeny v souladu s doporučením odborné společnosti do ústavní prenatální péče až do porodu.

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Dítě přikládáme k prsu matky co nejdříve. Péče o fyziologické novorozence probíhá v režimu rooming-in se snahou o plné kojení.

Rodičkám poskytujeme alternativní možnosti v I. a II. době porodní, přizpůsobujeme se i případnému individuálnímu porodnímu plánu rodiček po předchozí konzultaci.

Setkání s těhotnými ženami 

Vždy první středu v měsíci se koná neformální setkání těhotných žen a jejich doprovodu s vedením porodnice

Bufetový pult 24/7 

Všechny rodičky mají k dispozici občerstvení formou švédského pultu, kdy si mohou vzít během dne i noci cokoli, na co mají právě chuť. 


Náš tým

Personál porodnice je složen ze zdravotníků dvou oddělení.  Péči o těhotnou ženu a následně rodičku zajišťují lékaři, sestry a ošetřovatelky gynekologicko-porodnického oddělení, které v den D doplňují porodní asistentky. Odbornou péči o novorozence zajišťují lékaři a sestry dětského oddělení.  Dětský lékař je přítomen u každého porodu.

Kuneš

MUDr. Bohumil Kuneš 

primář gyn-por. odd.
376 335 441
bohumil.kunes@klatovy.
nemocnicepk.cz

  

Burešová

Mgr. Markéta Burešová

vrchní sestra gyn.-por. odd. 
376 335 504
marketa.buresova@klatovy.
nemocnicepk.cz

  

Kutílek – kopie

Doc. MUDr. Štěpán Kutílek, CSc. 

primář dětského oddělení
376 335 434 
stepan.kutilek@klatovy.
nemocnicepk.cz

  

Kubikova 2

Bc. Gabriela Kubíková

vrchní sestra dětského odd. 
376 335 435
gabriela.kubikova@klatovy.
nemocnicepk.cz
 

  

Vaše nejčastější dotazy

Naši zkušení a usměvaví gynekologové  a porodníci jsou MUDr. Bohumil Kuneš - primář, MUDr. Jaroslav Matuška – zástupce primáře MUDr. Helena Jahnová, MUDr. Ivana Potočová, MUDr. Tomáš Sýkora, MUDr. Ivana Vlachová, MUDr. Vít Anders, MUDr. Markéta Kocumová, MUDr. Klára Kulhánková, MUDr. Helena Michalčínová, MUDr.  Simona Píšová, MUDr. Lucie Benešová, MUDr. Jan Noriega, MUDr. Zuzana Kováříková


Těhotenství

Péče o rodičky a novorozence u nás nemusí začínat až samotným porodem, ale klidně již v průběhu těhotenství, a dokonce i dříve. 

V rámci gynekologické péče poskytujeme komplexní gynekologickou péči o dívky, ženy, o těhotné, ale také o ženy, kterým se otěhotnět nedaří. Spolupracujeme i s genetickými centry.

Pro těhotné ženy připravujeme jednorázový blok předporodní přípravy, dále těhotenské cvičení a nabízíme společná i individuální setkání (vč.  přípravy otců k porodu). 

S naší porodnicí se můžete detailně seznámit a prohlédnout si ji mnohem dříve, než se přiblíží Váš den D.

KN - GPO 2

Vaše nejčastější dotazy

Naše ambulance poskytují komplexní gynekologickou péči, mezi kterou je i péče o těhotné ženy nebo páry a ženy, kterým se dlohodobě nedaří otěhotnět.

  • těhotenská poradna
  • ultrazvuková vyšetření plodu vč. určení pohlaví,
  • spolupráce s genetickými centry při záchytu vrozených vývojových vad
  • spolupráce s genetickými centry, popř. centry IVF, pro páry a ženy, kterým se dlouhodobě nedaří přirozeně otěhotnět 
  • specializované ambulantní výkony a vyšetření na doporučení ošetřujícího gynekologa
  • konzultace předoperačních i operačních postupů a pooperační rehabilitace a rekonvalescence
  • preventivní prohlídky, vstupní prohlídky před nástupem do zaměstnání aj.
  • poradenství - např. výběr antikoncepce, léčba klimakterických problémů s nechtěným únikem moči, léčba dysfunkčního krvácení, sterilita, endometrióza aj.
  • diagnostika - např. nejasné příčiny bolestí břicha aj.
  • očkování - např. proti nádorům děložního čípku
  • konziliární vyšetření pro další oddělení nemocnice
  • pohotovostní služba
  • přednášková činnost a prevence - plánované rodičovstí, antikoncepce, sexuálně přenosné nemoci, prevence nádorovýách onemocnění, inkontinece, klimakterický syndrom aj.

Ordinační doby najdete v sekci Gynekologické ambulance

Ženy, které se rozhodnou rodit u nás, jsou do naši péče předány obvodním gynekologem zpravidla od 36. týdne těhotenství (nicméně porodnickou péči zajišťujeme již od 34. týdne). Objednat si první návštvu lze na telefonním čísle 376 335 708. Těhotenskou poradnu absolvuje těhotná jednou týdně až do termínu porodu. Přenášející maminky je potom nutné kontrolovat častěji. S sebou si nezapomeňte přinést moč, těhotenskou průkazku a osobní doklady.

A jak kontroly probíhají? Porodní asistentka nejprve ženu zváží, změří tlak a puls a zkontroluje moč pomocí indikačního papírku. Dále vám bude natáčen kardiotokografický záznam. Pomocí sond uložených na vaše břicho bude přístroj snímat a zapisovat srdeční akci miminka a napětí na vaší děloze. Záznam se většinou natáčí dvacet minut. 

Poté bude následovat vyšetření lékařem, kterému se rozhodně nebojte svěřit se všemi svými problémy. Rád vám vše vysvětlí a pomůže. Lékař zhodnotí kardiotokografický záznam. 

Standardně u nás v porodnici provádíme ultrazvuk a váhový odhad miminka u všech rodiček a další prenatální diagnostiku (CTG, Doppler). 

Každá maminka od nás předem dostane většinu dokumentů, které je potřeba vyplnit a podepsat při příjmu k porodu. Dobře víme, že vypisování formulářů a podepisování souhlasů je při porodních bolestech velmi nekomfortní.

Každou první středu v měsíci umožňujeme nastávajícím maminkám neformální setkání s vedením porodnice s možností prohlídky části oddělení. V jejím průběhu mají "těhulky" možnost zeptat se na cokoli. Bližší informace a termíny těchto setkání najdete zde: Pozvánka na setkání, nebo na facebooku KN v sekci Události. 

Zejména prvorodičky velmi oceňují náš jednorázový předporodní kurz. Ten trvá zhruba čtyři hodiny. Rodičky se dozvědí něco o životním stylu a jeho vlivu na těhotenství, o vhodných vyšetřeních i možných problémech během těhotenství. Samozřejmě popíšeme průběh a alternativy porodu a roli otce při porodu. Seznámíme s možnostmi tlumení bolesti při porodu a s úlevovými polohami (cvičení). Poradíme také, jakou si nachystat výbavičku pro miminko. A zabývat se budeme i průběhem šestinedělí, kojením a péčí o novorozence. A samozřejmě se můžete stále tázat. 

V případě zájmu o kurz kontaktujte buď vrchní sestru gyn.-por. odd. Mgr. Markétu Burešovou (724 996 690, marketa.buresova@klatovy.nemocnicepk.cz),nebo sestru gynekologické ambulance Janu Korčíkovou (739 056 707). 

Předporodní kurz je hrazen některými zdravotními pojišťovnami. 

Těhotenské cvičení se koná zpravidla každé úterý od 16:30 do 17:30. Obsahuje speciální dechová, protahovací a relaxační cvičení. Součástí je též konzultace s fyzioterapeutkou. 

V případě zájmu o cvičení kontaktujte vrchní sestru gyn.-por. odd. Mgr. Markétu Burešovou (724 996 690, marketa.buresova@klatovy.nemocnicepk.cz)


Před porodem

I pokud nejste naši pacientkou, nenavštěvujete naše gynekologické ambulance nebo jste u nás nebyla na předporodních vyšetřeních, není nutné se u nás před porodem registrovat. 

K porodu je ovšem vhodné se připravit. a to nejen si zabalit potřebné vybavení, ale i zamyslet se nad tím, jak chcete, aby váš porod probíhal (vhodná je předchozí konzultace s lékařem nebo pomáháme sestavit porodní plán) a jaké nároky máte na následnou poporodní hospitalizaci. Nabízí se možnost pobytu na standradním nebo nadstandardním pokoji. 

IMG_0236 - kopie

Vaše nejčastější dotazy

Ne. K porodu je možné přijet bez předešlého oznámení. Kapacita je dostatečná, abychom přijali každou rodičku, která projeví zájem rodit právě u nás. Stačí jen přijet. Příjem rodiček je nepřetržitý 24 hodině denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce.

Rodičkám jen doporučujeme, aby si doma, v klidu, třeba i se svým partnerem, vyplnily příjmový dotazník do porodnice, který je zde ke stžení.

Kromě osobních potřeb, jako je oblečení a hygienické potřeby, je důležitá těhotenská průkazka, občanský průkaz, průkaz pojišťovny, dotazník ošetřujícího gynekologa, oddací list nebo potvrzení určení otcovství. 

Kompletní seznam
  • těhotenská průkazka + výsledky všech vyšetření v těhotenství (ultrazvuk, genetika, diabetologie, interní vyš. + EKG, amniocenteza, případné propouštěcí zprávy, zprávy z ošetření z jiných ambulancí)
  • dotazníky – k dispozici na stránkách Klatovské nemocnice-porodnice, nebo u gynekologa 
  • kartička zdravotní pojišťovny, občanský průkaz • přezůvky + i pro doprovod u porodu
  • osobní hygienické potřeby (toaletní papír, sprchový gel, kartáček na zuby, pasta...)
  • 2 kojící podprsenky + vložky do podprsenky
  • kalhotky na jednorázové použití
  • minimálně 2 ručníky
  • noční košile a župan
  • krabice papírových kapesníků (nevlhčené)
  • léky, které berete, případně glukometr (pokud máte těhotenskou cukrovku)
  • pro zpříjemnění porodu si můžete přinést balzám na rty, kazetu či CD s relaxační hudbou, masážní olejíček, aromaolejíčky…
  • PLENKY PRO MIMINKO NEPOTŘEBUJETE,  DOSTANETE JE DAREM 1 BALÍČEK/28 KS/
  • u porodu je možné použít fotoaparát nebo videokameru

Po celou dobu hospitalizace máte k dispozici vložky a v případě potřeby ústavní noční košili.


Porod

Naše porodnice zajišťuje porodnickou péči od 34. týdne těhotenství. Je plně připravena k tomu, aby vám na váš den D zůstaly jen ty  nejpříjemnější vzpomínky. V porodním traktu je přijímací místnost a vyšetřovna, dva porodní boxy s vlastní sprchou a sociálním zařízením. V těsné blízkosti je sekční sál připravený neustále pro operačně vedené porody. Pro rodičky je k dispozici řada porodních pomůcek.

Ulevit od porodních bolestí si u nás mohou maminky pomocí prostředků tlumících bolest i ve vaně, která je přímo součástí porodního boxu. 

U každého porodu je přítomen pediatr. Upřednostňujeme fyziologické vedení porodů bez zbytečných zásahů. Respektujeme fakt, že porod je primárně proces zcela přirozený. Při splnění potřebných medicínských podmínek respektujeme ambulantní porod. A umožňujeme rodičkám převzít si po porodu placentu. Vítáme, pokud je u porodu přítomen partner.

KN - GPO 4

Vaše nejčastější dotazy

Samozřejmě. Je nejen možná, ale přímo vítaná. Podpora partnera má na rodičku a průběh porodu pozitivní vliv.  Podle psychologů je navíc společné prožití této emotivní události i upevňujícím prvkem vztahu. A jak jinak? Přítomnost partnera u porodu je bezplatná. 

Nejvyužívanější a stále více oblíbenější metodou tlumící bolest je inhalační porodní analgézie (známá též jako Entonox) s rychlým nástupem i ústupem a vhodnou účinností. Samozřejmostí je dále tradiční epidurální anestézie. Obě základní metody jsou poskytovány bezplatně. Možné ovšem minimálně využívané jsou i další metody. 

Ano, okamžité přiložení novorozence na hruď matky neboli bonding umožňujeme, pochopitelně pokud to dovolí zdravotní stav novorozence i rodičky. Možné je i přestřižení pupečníku po dotepání pulsu. 

Ano, poskytujeme maminkám alternativní možnosti v I. a II. době porodní. Při porodu lze využít moderní relaxační pomůcky (např. gymbally, žíněnky), úlevové polohy, relaxační vanu, sprchu, možnost poslechu hudby, aromaterapii, masáž. Po předchozí konzultaci se přizpůsobujeme i případnému individuálnímu porodnímu plánu rodiček. 

České právo termín "ambulantní porod" přímo nezná. Je to výraz slangový. Z právního hlediska jde o porod s předčasným ukončením hospitalizace, neboť ambulantní porod je chápán jako porod, kdy žena přijde do porodnice, porodí na porodním sále a po uplynutí 12 - 24 hodin od porodu odchází s miminkem do domácí péče. 

Protože tento způsob porodu není v ČR pravidlem, není a ani nemůže být pro něj vypracován standardní postup. Nicméně z lékařského hlediska je ambulantní porod chápán jako výrazně bezpečnější varianta ve srovnání s porodem v domácím prosředí. Jde vlastně o kompromisní variantu mezi porodem doma a porodem v porodnici s minimální poporodní hospitalizací v délce 72 hodin, jak to doporučuje Česká neonatologická společnost.

V současné době existuje shoda mezi porodníky a pediatry v tom, že ambulantní porod musí splňovat určitá kritéria, v opačném případě požadavku na tento způsob porodu nelze vyhovět. Po vzájemné dohodě našich oddělení Vám zde, v klatovské porodnici, umožníme ambulantní porod při splnění následujících podmínek:

  • jde o porod po ukončeném 38. týdnu těhotenství
  • mikrobiologické vyšetření pochvy matky ve 36. týdnu těhotenství neobsahuje patologické mikroby (hlavně ze skupiny GBS)
  • těhotenství probíhalo fyziologicky
  • fyziologický stav novorozence v době propuštění je na dobré úrovni 
  • ještě před porodem rodiče zajistí informovanost zvoleného registrujícího praktického pediatra o jejich úmyslu tzv. ambulantního porodu a po narození dítěte ho budou o porodu a propuštění informovat (nejpozději vždy nebližší pracovní den)
  • rodiče budou mít zajištěn povinný odběr krve novorozence k vyšetření metabolických vad - buď u praktického pediatra, nebo na ambulanci dětského oddělení, a to mezi 48 . a 72. hodinou po narození
  • eventuální patologické stavy (např. novorozenecká žloutenka) budou již vyšetřovány na dětském oddělení, a to buď ambulantně, nebo v případě nutnosti při hospitalizaci
  • rodičům budou nabídnuta doporučená vyšetření novorozence - k vyloučení šedého zákalu, vyloučení poruch sluchu, vyloučení vrozených vad ledvin - provedení bude uskutečněno dle možností dětského oddělení
  • protože jde o předčasné ukončení hospitalizace, budeme požadovat podpis negativního reverzu u matky i u novorozence

Případné námitky k předčasnému propuštění novorozence před 72. hodinou od narození budou lékařem matce (rodičům) podrobně vysvětleny a budou jim zodpovězeny veškeré jejich otázky.

V případě ohrožení zdraví nebo života novorozence, kdy přesto budou rodiče trvat na předčasném propuštění z porodnice, bude mít lékař právo kontaktovat Úřad pro ochranu práv dítěte a zároveň soudce, který zajistí ponechání dítěte v nemocnici i přes nevoli rodičů, neboť společenským zájmem je zdraví narozeného miminka.

Pevně však doufáme, že tyto kroky nebudeme muset podnikat, protože věříme, že výše uvedená pravidla budou Vámi respektována stejně tak, jako my respektujeme Vaše rozhodnutí o ambulantním porodu.

Vydání placenty po porodu není zcela běžné a v řadě zdravotnických zařízení není umožněno. V klatovské porodnici ale chceme vyjít požadavkům rodiček vždy vstříci a odnést si placentu domů jim proto umožňujeme. Pouze ale v případě, že na sebe převezmou zodpovědnost, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví a vydají čestné prohlášení, že zajistí rychlé převzetí a bezpečný transport placenty.


Šestinedělí

Početím dítěte vstupuje do péče o něj i personál dětského oddělení. Společně s kolegyněmi z gynekologického oddělení, které dále pečují o matku, sdílejí novorozenecký trakt porodnice, kde společně vytvářejí přátelskou rodinnou atmosféru

Péče o novorozence se poskytuje primárně v systému rooming-in (trvalý pobyt dítěte společně s matkou). Pro předčasně narozená miminka či novorozence s odchylkami od fyziologického stavu jsou ale solučástí oddělení i vybavené observační boxy.

Po celou dobu pobytu mají rodičky k dispozici mimo běžného stravování k dispozici i bufetový pult, kde si mohou vzít ve dne v noci cokoli, na co mají právě chuť. 

Do domácí péče jsou maminky a miminka s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu propouštěny zpravidla po třech dnech hospitalizace, v nichž se provádí screeningová vyšetření.  

V případě jakýchkoli zdravotních komplikací matky i dítěte či screeningových zjištění může nemocnice nabídnout péči dalších specialistů. Výjimečné stavy konzultujeme a úzce spolupracujeme i s klinickými pracovištěmi. 

KN - GPO 5

Vaše nejčastější dotazy

Novorozenecké oddělení disponuje dvojlůžkovými pokoji, z nichž každý má vlastní sociální zařízení včetně toalety a koupelny. Standardním vybavením je kromě novorozeneckých postýlek Mimi, přebalovacího pultu, váhy a běžného mobiliáře rovněž LCD televizor a bezpletné připojení na internet. 

Oddělení je dispozičně odděleno od traktu porodnice, a pokoje jsou tak velmi tiché a klidné. V případě potřeby lze okna zatemnit žaluziemi.

Všechny naše pokoje lze svým vybavením označit za nadstandardní. Nicméně rodičkám umožňujeme pobyt i v nadstandardním režimu, kdy je jim garantováno, že budou na pokoji s dítětem samy, popř. s partnerem či jiným vlastním doprovodem. Poplatek za nadstandardní pokoj činí 500 Kč / noc. 

Naše porodnice rodičkám nabízí celodenní občerstvení formou švédského pultu resp. bufetového stravování, kdy si ženy mohou vzít v kuchyňce a z lednice kdykoli během dne i noci cokoli z nabídky, na co mají právě chuť. K dispozici jsou ovoce, jogurty, tvarohové či smetanové dezerty, cereálie, ovocné svačinky, šunka, sýr ale i kefírové a čerstvé mléko, džemy, med a ovocné nebo bylinkové čaje i bílá káva. Podrobnosti zde:  https://klatovy.nemocnicepk.cz/bufet/ 

Jsme si vědomi, že ne každý může přijít na návštěvu v konkrétní čas a že i rodičky mohou preferovat různé časy a frekvence návštěv. Z tohoto důvodu není čas návštěv nijak omezen. Mohou přijít kdykoli s výjimkou nočních hodin. 

Není třeba mít strach, že by návštěvy rozprostřené během dne ostatní maminky rušily. Po návštěvách vyžadujeme klid a chodby i pokoje jsou navíc dobře zvukově izolované. 


Péče o novorozence

Čím dříve je odhalen zdravotní hendikep, tím efektivněji ho lze léčit či minimalizovat. Proto poskytujeme řadu screeningových a preventivních vyšetření novorozenců.

Prvorodičkám a vůbec maminkám, které projeví zájem, nejenže pomáháme s adaptací novorozence v prvních dnech života, ale rádi poskytneme i cenné rady, jak o miminko pečovat doma a jak předcházet nebo řešit různé nastalé situace.  

V případě zájmu půjčujeme rodičkám domů monitory dechu.  

KN - GPO 7

Vaše nejčastější dotazy
  • první novorozenecké vyšetření - po narození je každé dítě prohlédnuto pediatrem
  • laboratorní screening - na zjištění metabolických, hormonálních vrozených vad
  • screening kritických vrozených srdečních vad
  • vyšetření kongenitální katarakty - zjišťujeme vrozený šedý zákal čočky
  • vrozené metabolické a endokrinní poruchy
  • vyšetření ortopedické - vyšetření vrozené luxace kyčlí
  • ultrazvukové vyšetření ledvin - odhaluje hrubé vrozené vady ledvin a vývodných cest močových (nevývin ledvin, vrozená hydronefroza, vrozená porucha vývoje funkční tkáně ledvin)
  • novorozenecká žloutenka - zjišťujeme pomocí transkutánního bilirubinometru, kterým je možno oproti krevnímu odběru zjistit žloutenku v reálném čase (v řádech vteřin), snadno a bezbolestně (pouhým přiložením na kůži) a opakovaně (bez nákladů).  
  • vyšetření sluchu u novorozenců - zjišťujeme metodou transientních evokovaných otoakustických emisí (TEOAE);  vyšetření je bezbolestné, krátké 

Ano. Po dohodě s rodičkou vkládáme do každého lůžka novorozenců monitory dechu. Hlídají závažné poruchy dechu a především apnoické pauzy (bezdeší). Pokud se dýchání zastaví na dobu delší než 20 vteřin nebo se dechová frekvence sníží pod 10 dechů za minutu, monitor na to upozorní zvukovým signálem. Důvodem k používání monitorů je nejen sledování dechových abnormalit, ale hlavně prevence před takzvaným Syndromem náhlého úmrtí kojenců neboli SIDS, kdy dochází bez zjevné příčiny k zástavě dechu. Pravděpodobnost je velmi nízká, nicméně je lépe být připraven. 

SIDS postihuje děti v kojeneckém věku (nejčastěji od 1 do 7 měsíců věku). Právě proto a díky spolupráci s Nadací Křižovatka zapůjčujeme monitory Babysence II i domů. Půlroční zápůjčka (nejrizikovější období) stojí 1200 korun. Všechny poskytované přístroje jsou pravidelně kontrolované a v záruce. Výpůjčku lze dohodnout na oddělení novorozenců 376 335 535.  


Zápatí - další informace

esf eu MMR

©2024 Skupina Nemocnice PK
Created by Beneš & Michl.